Typy implantovaných čoček

Naše pracoviště nabízí  implantaci standarních typů nitroočních čoček a sprostředkování implantace nadstandardních typů nitroočních čoček.

Monofokální (jednoohniskové) nitrooční čočky – po implantaci tohoto typu čočky pacient vidí bez brýlí na jednu vzdálenost ( buď na dálku nebo na blízko) a na druhou vzdálenost je pro ostré vidění potřeba brýlové korekce.

Multifokální (víceohniskové) nitrooční čočky – bifokální a trifokální – po implantaci bifokální nitrooční čočky pacient vidí ostře na blízko i do dálky, a to bez použití brýlí. Trifokální nitrooční čočka má navíc ohnisko určené pro ostré vidění na střední vzdálenost (napr. počítač, pracovní deska).

Torické varianty nitroočních čoček – umožňují korekci astigmatizmu  (odstranění cylindrických dioptrií ).

Iris claw nitrooční čočky – čočky vhodné pro afakické pacienty (pacienti bez vlastní nitrooční čočky). Implantují se do přední komory oční a fixují se o duhovku.

Fakické nitrooční čočky – jsou vhodné pouze pro refrakční operace, při implantaci přirozená čočka v oku zůstává a do přední nebo zadní komory oční se implantuje další umělá  čočka korigující zrakovou vadu.

Standardní typy čoček:

Monofokální nitrooční čočka

Standardní typy nitroočních čoček se implantují bez doplatku.

 

Nadstandardní typy čoček:

Monofokální čočka „fialová (Violet)  – odfiltrovává určitou složku denního světla – má ochvanný vliv na sítnici

Monofokální torická čočka – upravuje i astigmatickou vadu zraku

Multifokální čočka – bifokální případně trifokální

Multifokální torická čočka – bifokální čočka upravující i astigmatickou vadu zraku

Fakická čočka

Iris Claw čočka

Nadstandardní typy nitroočních čoček se implantují s doplatkem. Výše doplatku závisí od konkrétního typu implantované čočky – přesnou cenu k danému typu čočky se dozvíte při refrakčním vstupu – vyšetření před implantací nadstandardní čočky.  K ceně nadstandardní nitrooční čočky je nutno přičíst i cenu samotné operace katarakty, kterou si pacient v příapdě implantace nadstandardní nitrooční čočky hradí z vlastních prostředků. Operace katarakty v tomto případě není hrazena z  prostředků zdravotního pojištění.

Rozhodne li se pacient pro implantaci nadstandardní nitrooční čočky, je nutné objednat se  s dostatečným časovým předstihem do naší ambulance k vyšetření nazývanému refrakční vstup – vyšetří se zraková ostrost, oční pozadí, provede se vyšetření OCT, OPD a pacient absolvuje konzultaci ohledně vhodnosti implantace konkrétního typu nadstandardní nitrooční čočky.  Refrakční vstup je zpoplatněn částkou 1000 Kč.