Typy implantovaných čoček

Naše pracoviště nabízí  implantaci standarních typů nitroočních čoček – monofokální  nitrooční čočky.

Monofokální (jednoohniskové) nitrooční čočky – po implantaci tohoto typu čočky pacient ve většině případů vidí bez brýlí na jednu vzdálenost (buď na dálku nebo na blízko) a na druhou vzdálenost je pro ostré vidění potřeba brýlové korekce. Pokud pacient předoperačně trpí rohovkovou dioptrickou vadou tzv. rohovkovým astigmatismem, je možné, že po operaci bude na ostré vidění potřebovat brýlovo korekci na obě vzdálenosti.

 

Pokud má pacient zájem o implantaci nadstandardní nitrooční čočky, musí se obrátit na pracoviště, které tyto zákroky provádí.

Multifokální (víceohniskové) nitrooční čočky – bifokální a trifokální – po implantaci bifokální nitrooční čočky pacient vidí ostře na blízko i do dálky, a to bez použití brýlí. Trifokální nitrooční čočka má navíc ohnisko určené pro ostré vidění na střední vzdálenost (napr. počítač, pracovní deska).

 

Torické varianty nitroočních čoček – umožňují korekci astigmatizmu  (odstranění cylindrických dioptrií ).

Iris claw nitrooční čočky – čočky vhodné pro afakické pacienty (pacienti bez vlastní nitrooční čočky). Implantují se do přední komory oční a fixují se o duhovku.

Fakické nitrooční čočky – jsou vhodné pouze pro refrakční operace, při implantaci přirozená čočka v oku zůstává a do přední nebo zadní komory oční se implantuje další umělá  čočka korigující zrakovou vadu.